DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geçtiğimiz haftanın Asya borsalarının AstraZeneca'nın COVID-19 aşı denemelerini yeniden başlatmasının ardından koronavirüs aşısı umutlarının yeniden canlanmasıyla yükselişi ile başladı. AstraZeneca, güvenlik denetleme kurumlarından onay çıkmasıyla önceki Cumartesi günü İngiltere'deki COVID-19 aşı denemelerini yeniden başlattığını duyurdu.

ABD endeksleri ise teknoloji şirketleri önderliğinde, şirket birleşmeleri ve satın alma haberleri ile kuvvetli bir alımla başladığı haftaya primli başladı. Çin ve ABD’deki sanayi üretimi verilerinin de desteği ile ABD endeksleri hafta ortasına kadar primli seyrini sürdürdü. Fed kararı sonrası negatif seyreden ABD endeksleri haftalık bazda Dow Jones yatay, S&P 500 endeksi %0.64, Nasdaq ise %0.56 olmak üzere kayıpla kapanış gerçekleştirdi.

Çin’de sanayi üretimi Ağustos ayında yıllık bazda %5.6 ile %5.1 beklentisinin üzerinde artış kaydederken, aynı dönemde perakende satışlarda ise yıllık bazda artış %0.5 oldu.

ABD’de sanayi üretimi Ağustos ayında aylık bazda %0.4 artarken, kapasite kullanımı %71.4 olarak açıklandı. ABD'de perakende satışlar, Ağustos’ta aylık %0.6 artarak piyasa beklentilerinin altında yükseliş kaydetti. Çekirdek veri ise 0.7 artmasına rağmen yine beklentinin altında kaldı.

Diğer yandan Japonya’da Yoshihide Suga, parlamentonun onayını alarak yeni başbakan olurken, Dünya Ticaret Örgütü ABD'nin Çin'e gümrük vergileri uygulayarak küresel ticaret kurallarını ihlal ettiğini açıkladı.

Fed, ABD'de Kasım ayında yapılacak seçimler öncesinde yaptığı son para politikası toplantısının ardından enflasyon "bir süre" merkez bankasının %2 olan hedefini "ılımlı düzeyde aşma" yolunda ilerleyene kadar faiz oranlarını sıfıra yakın tutacağını açıkladı. Para politikası açıklamasıyla birlikte açıklanan yeni ekonomik tahminlere göre çoğu politika yapıcı faiz oranlarının en az 2023'e kadar sabit kalacağını ve enflasyonun bu dönemde %2'yi geçmeyeceğini tahmin etti. Fed ayrıca ABD ekonomisinin en son Haziran'da yayımladığı tahminlere kıyasla daha az daralacağını öngördü. Fed kararları sonrasında, komitenin işsizlik, enflasyon ve büyümeyi birbiriyle bağlantılı ve hedefleriyle sunarken varlık alımlarının bu gruba bağlanmaması ve belli bir tarih verilmemesiyle piyasalarda hayal kırıklığı yaşandı. Fed'in açıklamasının ve beklentilerin altında açıklanan ABD perakende satış verileri ile gerileyen dolar endeksi Başkan Jerome Powell'ın ekonomik görünüme yönelik açıklamalarının ardından artıya geçti ancak haftayı %0.44 kayıpla 92.926 seviyesinden kapattı

Euro dolar karşısında haftayı 1.1837 ile yatay eksi kapatırken, sterlin ise %0.95 primle 1.2915 seviyesinden sonlandırdı.

Petrol fiyatları, ABD'nin güneydoğusundaki Sally Kasırgası ve OPEC'in yeterli üretim kesintisine gitmeyen ülkelere karşı müsamaha göstermeyeceğine işaret etmesi ile haftayı primli kapattı. Brent petrol haftayı %8.34 primli kapatırken, Amerikan petrolü %10.13 değer kazandı.

Altın fiyatları dünya ekonomisinin yavaş toparlandığına dair endişelerle ve başlıca merkez bankalarının gerekirse daha fazla canlandırma önlemi açıklayacağını belirtmesi ile yükselirken, dolardaki değer kaybı da altını destekledi. Spot altın haftalık bazda %0.42 kazançla $1.949 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. LME bakır ise Çin talebinde iyimserlik beklentisi, hafta başında LME stoklarının düşük seviyelerdeki seyri ve dolardaki değer kaybından bulduğu destek ile haftayı %1.40 primli olarak $6.850 seviyesinden kapattı.

Yeni hafta başlangıcında ise Asya borsalarının, yatırımcılar ABD mali canlandırma planına ve Avrupa'da artan vakaların ardından koronavirüs aşısına dair gelişmeleri beklerken gerilemesi ile başladı.

Yatırımcılar, ABD'de seçim kampanyalarına ağırlık verilmeye başlanmasıyla canlandırma paketine dair anlaşma umutlarının gittikçe azaldığından da endişe duyuyorlar.

Danimarka'dan Yunanistan'a kadar Avrupa'da pek çok ülke artan koronavirüs vakalarının ardından yeni sınırlandırmalar açıklarken, İngiltere'nin yeni bir ulusal tecrit önlemini değerlendirdiği bildirmesi de endişeleri artırıyor. Avrupa’da artan vaka sayıları ile birlikte İngiltere Başbakanı Boris Johnson tekrar karantina uygulaması gelebilir uyarısında bulunurken, gün içerisinde konuşan ECB Başkanı Christine Lagarde, vaka sayısı ve toparlanma da ki belirsizliğe dikkat çekerek, gerekirse teşvikleri arttırabileceklerini söyledi. Yatırımcılar bu hafta ayrıca ABD Merkez Bankası para politikası kurulu üyelerinin yapacağı konuşmaları da takip edecek.

Diğer yandan dünyanın başlıca bankalarının son 20 yılda 2 trilyon dolardan şüpheli işleme aracılık ettiği haberleriyle dün bankacılık hisselerinde başlayan satışlar dünya genelinde yeni tecrit önlemlerinin başlatılacağı endişeleriyle kısa süre içinde diğer varlık sınıflarına da sıçradı.

ABD Hazinesi'nin istihbarat birimi FinCEN’den gelen kara para aklama ile ilgili bilgiler ışığında Avrupa borsaları güne satıcılı bir başlangıç yaptı ve başlıca Avrupa endeksleri günü %3.38-%4.37 aralığında kayıpla sonlandırdı. FinCen’den sızan bilgilere göre, raporda Deutsche Bank en yüksek miktarda yasal olmayan işlem ile sorumlu tutulurken, İngiliz bankaları HSBC ve StanChart, yaklaşık son 20 yıldır şüpheli fonlara 2 trilyon dolardan fazla para aktarıldığı söylenen bankalar arasında yer alıyor.

Haftanın ilk işlem gününde ABD endeksleri bankalar ile ilgili haberler ve artan vaka sayıları doğrultusunda günü değer kaybıyla tamamladı. Dow Jones %1.85, S&P 500 %1.16 ve Nasdaq %0.13 kayıpla kapanış gerçekleştirdi.

Asya borsaları, ABD canlandırma paketinde anlaşmaya varılamaması ve Avrupa'da yeni tecrit önlemleri başlatılabileceği endişelerinin yatırımcı iyimserliğini azaltmasıyla ikinci günde de kayıplarını artırdı. Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi %0.66, Güney Kore KOSPI endeksi %2.38, Şanghay Bileşik endeksi %1.29, CSI300 endeksi %1.19, Hang Seng endeksi ise %0.98 ile negatif.

Koronavirüs salgını hakkındaki endişeler ve ABD'de canlandırma planında ilerleme kaydedilememesi neredeyse tüm menkul kıymetlerde satışa neden olurken, dolar endeksi dünkü %0.79 kazancının ardından 93.683 seviyesinde yatay artı.

Euro son altı haftanın en düşük seviyesinin biraz üzerinde 1.1737 seviyesinde seyrederken, vakaların artmasıyla İngiltere'de yeni önlemler getirilmesiyle sterlin %0.2 kayıpla 1.2790 seviyesinde seyrediyor.

Petrol fiyatları Meksika Körfezi'ndeki tropikal fırtınanın gücünü kaybetmesinin ardından dünkü kayıplarını toparlayarak ilk işlemlerde yükseldi ancak koronavirüs vakalarının artmasıyla yakıt talebine dair endişeler devam ediyor.  Brent petrol dün %3.96 geriledikten sonra %1.4 primle $42.02 seviyesinde. ABD hafif ham petrolü ise dünkü %4.38 gerilemesinin ardından %0.81 primle $39.63 seviyesinde.

Altın fiyatları dün doların değer kazanmasıyla %1.9 geriledikten sonra bugün de %0.46 kayıpla $1.903 seviyesinden işlem görüyor.

LME bakır ise dün yeni haftaya $6.833 seviyesinden başladıktan sonra Çin'in endüstriyel üretimindeki iyileşme ile oluşan iyimserlik ile Haziran 2018’den bu yana en yüksek seviyesi olan $6.877,50 seviyesine kadar yükseldi. Ancak artış gösteren koronavirüs vaka sayılarının ekonomik faaliyetler ve metal talebini sınırlayacağı endişesi ile gerileyen LME bakır, günü %2.43 kayıpla $6.683,50 seviyesinden kapattı. LME bakır bugün ise önceki günün kayıplarını kısmen telafi ederek Çin talep artışı beklentileri ile %0.99 primli olarak $6.750 seviyesinde bulunuyor.

2020- 38.Hafta - 2020- 37.Hafta - 2020- 36.Hafta - Tüm Bültenler