DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftada Çin yeni ay tatili nedeniyle piyasalarda düşük işlem hacmi izlenirken piyasalar ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimine ilişkin beklentileriyle yön buldu.

Çin borsaları, yeni ay yılı tatili nedeniyle hafta boyunca kapalıydı. Hong Kong borsasının 14 Şubat, Çin borsalarının da 19 Şubat'ta açıldığı için geride bıraktığımız hafta Asya'da düşük işlem hacmi görüldü.

ABD borsaları, Salı günü açıklanan ABD enflasyon verisinin yıllık bazda %3.1 ile %2.9 olan tahminlerin üzerinde artmasının ardından faiz beklentilerinde değişiklik yaşanması sonrası kayıplarla karşılaştı, endeksler ABD perakende satışlar verisinin Ocak ayında %0.2 gerileme beklentisinin altında %0.8 gerileyerek tüketicilerin harcama tutumundaki temkinliliği göstermesi ve düşük seviyeden gelen alımlarla destek buldu fakat bu destek kayıpları telafi etmeye yetmedi. Uzmanlar S&P 500 yıl başından bu yana %5.4 yükselerek rekor kırmış olduğuna, buna karşılık rekor kıran şirket hissesi sayılarının Temmuz ayından bu yana en düşük seviyeye düştüğüne dikkat çektiler.

ABD enflasyon verisi sonrası negatif yönde etkilenen Avrupa borsaları düşük seviyeden gelen alımların etkisiyle haftayı pozitif bir görünümle tamamladı.

Dolar, işlemcilerin enflasyon verisinin ardından faiz indirimlerine ilişkin beklentilerini düşürmesiyle diğer başlıca para birimleri karşısında üç ayın zirve seviyelerine yakın seyretti. Dolar endeksi haftayı %0.18 primle 104.296 seviyesinden tamamladı. Euro dolar karşısında haftayı %0.07 kayıpla $1.0774 seviyesinden tamamladı. Sterlin dolar paritesi ise haftayı %0.17 kayıpla $1.2598 seviyesinden tamamladı.

Petrol fiyatları, Ortadoğu'daki gerilimin arzda aksamalara yol açabileceği endişeleriyle yükseldi ancak ABD'de beklenen faiz indirimlerinin ne hızda gerçekleştirileceğine ilişkin belirsizlik ve bunun yakıt talebi üzerinde etkisi kazanımları sınırladı ve haftayı %1.56 seviyesinde primle tamamladı.

3M LME bakır, Çin’deki resmi tatil nedeniyle hafta boyunca işlem hacmi düşük olsa da ABD’de beklenenden yüksek gelen enflasyon verilerinin, Fed’in erken faiz indirimi beklentilerini azaltmasının ardından güçlenen doların baskısıyla hafta başında kayıplarla karşılaştı. Bakır fiyatları ABD'de perakende satış verilerinin beklenenden zayıf gelmesinin Fed'in Haziran ayında faiz indirimi yapacağına dair umutları canlandırması ve yatırımcıların risk iştahını artırmasıyla haftayı %3.46 primle $8472 seviyesinden tamamladı.

Asya borsaları, yeni haftada Çin'de tahminlerin üzerinde faiz indirimine gidilmesine rağmen belirgin bir hareket sergilemeyerek dün gördüğü bir buçuk ayın zirve seviyesinin altında kaldı.

Çin'in yavaşlayan ekonomisini desteklemek için daha da güçlü adımlar atmaması yatırımcılarda hayal kırıklığı yarattı. Çin Merkez Bankası (PBOC) beş yıl vadeli kredi ana faiz oranını 25 baz puan azaltarak %3.95'e düşürdü. Ekonomistler, 5 ile 15 baz puan arasında bir indirim bekliyorlardı.

Çin dışındaki küresel piyasalara ise ABD'nin bu yılki faiz kararları hakkında ipucu olacak veriler yön veriyor. Yatırımcılar ABD'de geçen hafta açıklanan yüksek üretici ve tüketici enflasyonunun ardından ABD'de faiz indirimi beklentilerini keskin şekilde düşürdüler. ABD borsaları Washington Günü sebebiyle 19.02 Pazartesi günü kapalıydı.

ABD'de enflasyonun yüksek seyrini koruması faizlerin düşürülmeyeceğine işaret ederken dolar endeksi yükselse perakende satışlar verisi sonrası kazanımların bir kısmını geri verdi. Dolar endeksi bugün %0.41 kayıpla 103.868 seviyesinde seyrediyor. Euro dün dolar karşısında günü %0.03 seviyesinde primle tamamlamasının ardından bugün %0.50 primle $1.0831 seviyesinden işlem görüyor. Sterlin dolar karşısında dün günü %0.04 seviyesinde kayıpla tamamlamasının ardından bugün %0.52 primle $1.2658 seviyesinden işlem görüyor.

Petrol fiyatları, Ortadoğu'da tırmanan gerilim ve Çin'de toparlanan talep sayesinde üç haftanın zirvesine yakın kalarak yatay seyretti. Çin'de yeni ay yılı tatilinde 61 milyonu aşkın tren yolculuğu yapılması ve turizm gelirlerinin geçen yıla göre %47 artması ülkede petrol talebinin toparlandığına işaret etti. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı %0.13 gerileyerek 83.45 dolar seviyesinde işlem gördü.

3M LME bakır dün Çin merkez bankasının orta vadeli kredilere ilişkin temel politika faizlerini sabit tutması ve piyasanın ülkenin sorunlu emlak piyasasına odaklanmasının ardından günü %0.53 kayıpla $8427.5 seviyesinden tamamladı. 3M LME bakır bugün zayıf dolardan destekle $8450 seviyesinin etrafında artıda işlem görüyor.

2024-07.Hafta - 2024-06.Hafta - 2024-05.Hafta - Tüm Bültenler