DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Global piyasalar geride bıraktığımız haftaya; ABD ile Çin arasında tırmanan gerilimin ve , delta koronavirüs varyantının ekonomik toparlanmayı gölgede bırakacağına dair endişelerin etkisiyle zayıf bir başlangıç yaptı. Covid-19'un yeniden canlanması, yeni karantina kısıtlamalarının ekonomik toparlanmayı azaltacağı düşüncesi küresel yatırımcıları rahatsız etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, İngiltere'ye yönelik seyahat uyarısını en üst seviyeye çıkararak vatandaşlara korona virüs enfeksiyonlarındaki artış nedeniyle seyahat etmemelerini tavsiye etti. Diğer yandan ABD, İngiltere ve müttefiklerinin, Çin hükümetinin kamu ve özel kuruluşlara yönelik bir dizi kötü niyetli fidye yazılımı, veri hırsızlığı ve siber casusluk saldırılarının arkasındaki beyin olduğunu iddia ederek jeopolitik gerginlikleri yeniden ortaya çıkardı. Riskten kaçınma hareketi ile birlikte güvenli liman olarak görülen dolara hafta başında talep arttı.

Hazine getirilerinde görülen sıçramanın, Covid-19 vakalarındaki artışın, ekonomik toparlanmayı yavaşlatacağına dair bazı endişeleri yatıştırmasıyla, geri dönüş rallisi istikrarlı bir şekilde hız kazandı. Hisse senetleri, bir dizi şirket kârının, dünya genelindeki korona virüs alevlenmelerinin ekonomik etkisine ilişkin endişeleri ortadan kaldırmasıyla hafta ortasında yükselişini devam ettirdi.

Avrupa Birliği, İngiltere hükümetinin, İngiltere'nin 2020'de AB'den ayrıldığını öngören anlaşmanın temel ilkelerinden biri olan Kuzey İrlanda Protokolünü elden geçirme çağrısını reddetti. Avrupa piyasalarında Perşembe günü, ECB'nin güvercin yorumlarıyla birlikte genele yayılan alıcılı bir seyir gözlendi. ECB’nin destek adımlarına devam edeceğini ve faizin düşük seviyelerde kalmaya devam edeceğini belirtmesine rağmen, Euro’ya gelen alımlar ile EUR/USD 1,1830’a yükseldi.

ABD’de haftalık işsizlik başvurularında tekrar 400 bin seviyesinin üzerine çıkılması ile yavaşlayan düşüş trendinin sonra erdiği görüşü bir nebze tedirginlik yaratarak USD’ye talebi tekrar öne çıkardı ve parite haftayı 1,1798 seviyesinden kapattı.  ABD endeksleri iyi giden bilanço sezonunun etkisiyle haftanın son işlem gününde primli kapanış yaparak rekor tazeledi.  Şimdiye kadar bilanço açıklayan S&P 500 endeksindeki şirketlerin %87’si beklentilerden iyi sonuçlar açıklamayı başardı.  NABD temmuz ayı İmalat PMI verisi 63.1 beklentisine karşılık 62 seviyesinde açıklanırken, hizmet PMI verisi 59.8 beklentisinin üzerinde 64.5 seviyesinde açıklandı.

Hafta başında delta varyantının hızlı yayılmasının talebi vuracağına dair endişelerle sert gerileyen LME bakır, talep iyimserliğinin üstünlüğü geri kazanmasıyla haftanın geri kalanında yükseldi. LME bakır geride bıraktığımız haftanın ilk işlem gününde güçlü doların yanı sıra, Çin talebine dair endişeler ve Çin’in rezervlerinden bakır ve diğer endüstriyel metalleri serbest bırakma planlarının etkisiyle $9131 ile 4 haftanın en düşük seviyesini test etti. Global piyasalardaki alım rüzgarları ile birlikte Salı günü kayıplarının bir kısmını telafi eden LME bakır, Perşembe günü azalan stokların ve zayıflayan doların desteği ile yükseldi. ECB toplantısı sonrasında genişletilmiş gevşek para politikasının ekonomik toparlanmayı ve metal talebini arttırmaya yardımcı olacağı beklentisi ile LME bakır Cuma günü $9632 seviyesine yükseldi.

Yeni haftaya Çin tarafındaki gelişmelerin borsalardaki yankıları ile başladık. Asya borsaları, eğitim ve gayrimenkul sektörlerine yönelik yeni düzenlemelerin Çin hisse senetlerini düşürmesi ve ABD şirketlerinin açıkladığı bilançoların gelişmekte olan piyasalardaki fonları Wall Street'e çekmesiyle geriledi.

Çin, aileler üzerindeki finansal baskıları azaltmak için temel ders konularına dair özel ders verilmesini yasaklayarak oldukça büyük olan ülkedeki özel eğitim sektöründe şok etkisi yarattı. Çin İskan Bakanlığı 23 Temmuz'da Çin'in gayrimenkul piyasasındaki usulsüzlükleri üç yıl içinde ortadan kaldırmaya çalışacağını açıklamıştı. Çin medyasında 24 Temmuz'da yer alan habere göre Çin merkez bankası, Shanghai'daki bankalara ilk kez ev alacaklar için ipotek kredisi oranını %4.65'ten %5'e yükseltmeleri talimatı vermişti.  Çin’de eğitim ve gayrimenkul sektörlerinin, hükümetin kuralları sıkılaştırılacağı endişesiyle ağır darbe almasıyla Çin endeksleri öncülüğünde Asya borsaları geriledi.

ABD endeksleri haftanın ilk gününde yatay pozitif seyir izledi. Dow Jones ve S&P500 endeksler %0.24 oranında değerlenirken Nasdaq yatay pozitif kapanış sergiledi. ABD endekslerine benzer bir şekilde Avrupa Endekslerinde de yatay seyir hakimdi.  Euro Stoxx 50 endeksi %0.16 ve DAX endeksi %0.3 oranında düşüş yaşarken FTSE 100 endeksi yatay negatif olarak senası sonlandırdı.

Alphabet Inc, Apple Inc ve Microsoft Corp çeyreklik sonuçlarını bugün ilerleyen saatlerde, Amazon ise bu haftanın ilerleyen günlerinde açıklayacak.

Bu hafta piyasalar FED’in para politikası toplantısının sonuçlarını ve ABD'de yayımlanacak finansal sonuçları takip edecekler. ECB’nin devam eden gevşek para politikasının ardından bu hafta gerçekleşecek FED toplantısı daha önemli olacak

Yatırımcıların FED'in para politikasında sıkılaşmaya gideceğine dair endişe duymasıyla bir ayı aşkın süredir genel olarak yükselmeye devam eden dolar endeksi, dün euro karşısında %0.3 düştü.

Dolar endeksi bugün hafif kayıpla 92.65 seviyelerinden işlem görüyor. 92.80 ve bir süredir test edilen 93 psikolojik sınırı endeks için önemli direnç noktaları olarak öne çıkıyor.

G10 para birimlerinin tamamı dolara karşı değer kazanırken EURUSD paritesi hafif primle işlem gördü ve 1.18 seviyesinin üzerine yerleşmeye çalışıyor.  1.18 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanabilirse 1.1880 seviyesindeki 1 yıllık Fibonacci direncine kadar bir hareket izlenebilir.

1.3720 seviyesinde bulunan 200 günlük ortalamasından destek almayı başaran GBPUSD paritesi de 1.38 seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. 1.39 ve 1.3925 seviyesinde bulunan 100 günlük hareketli ortalama parite için takip edilecek önemli direnç noktaları olarak öne çıkıyor.

Kripto para birimleri ise aylardır işlem gördükleri bandı aşmaya çalışmalarının ardından sert düştüler. Bitcoin dün 40,581 doları gördükten sonra Amazon.com şirketinin kripto para birimlerini kabul etmeye hazırlandığına dair çıkan haberleri reddetmesinin ardından sert düşerek 37,470 dolara geriledi.

ABD 10 yıllık reel tahvil getirileri enflasyon beklentilerinin yükselmesiyle rekor düşük seviyeye gerileyerek %-1.123 oldu. ABD tahvillerinde devam eden düşüş gelişmekte olan piyasalara da pozitif etki yaratıyor.

Fed'in Çarşamba günü gerçekleşecek para politikası toplantısında tahvil alımları ve artan enflasyona dair FED'in tutumu gibi konular takip edilecek.

LME bakır, FED toplantısı öncesinde zayıflayan doların desteği ile bu sabah $9924 ile 15 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyeyi test etti.  Dün günü %2 primle kapatan LME bakır, erken saatlerdeki kazançlarının bir kısmını geri vererek %1 kayıpla $9755 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

2021-29.Hafta - 2021-27.Hafta - 2021-26.Hafta - Tüm Bültenler